תואר ראשון רב-תחומי מעניק השכלה אקדמית רחבה ועדכנית וטעימה ממגוון המקצועות התיאורטיים והמעשיים הן במדעי הרוח והן במדעי החברה.

sitting

תכנית הלימודים

ראש התכנית: פרופ' תמר אלכסנדר
התכנית כוללת תשע חטיבות לימוד בתחומים הבאים: משאבי אנוש, ספרות עברית, חינוך, לימודי קונפליקט וניהול משברים, תולדות הרעיונות, תרבות חזותית ואומנות, תרבות עממית ופולקלור, סוציולוגיה ופסיכולוגיה. מטרת התכנית היא להכשיר סטודנטים היכולים לראות מספר תחומים בראייה כוללת ורחבה וליצור קשרים ביניהם.

בתקופה המתאפיינת בגלובליות, רב-תרבותיות וטשטוש גבולות בין-תחומי דעת, מקנה התכנית לסטודנטים ידע רחב, כלים לניתוח ביקורתי וכישורים לצמיחה אישית, המאפשרים פיתוח קריירה והכנה לעולם התעסוקתי של זמננו.

תכנית הלימודים מתאימה לסטודנטים העובדים במשרה מלאה או חלקית. התכנית מאפשרת לשלב רכישת השכלה אקדמית איכותית עם שגרת עבודה וחיי משפחה.

תכנית "הזדמנות שנייה"
תכנית הזדמנות שנייה מיועדת לבני 30 ומעלה המתגוררים בסביבת המכללה. הם יזכו במלגות עידוד הן במסגרת תכנית ההכנה והן במסגרת הלימודים לתואר ראשון רב-תחומי, בכפוף לדרישות המכללה.

*הענקת התואר מותנית באישור המל"ג.

תואר ראשון במערכות מידע

מסלול הלימודים

תכנית חד-חוגית רב-תחומית לתואר ראשון בהיקף של 120 נקודות זכות.
התואר בנוי מארבע חטיבות לימוד שונות (מתוך תשע החטיבות המוצעות ללימודים במחלקה).

משך הלימודים לתואר ראשון: 3 שנים, 3 סמסטרים בשנה (סמסטר א', ב' וקיץ)

 ימי הלימוד: הלימודים מתקיימים יומיים בשבוע, שני ערבים בשבוע או ערב בשבוע ובוקר שישי.
שעות הלימוד: ימים שני / רביעי 15:00-22:00, יום שישי 08:00-14:00

מסלולי הלימוד המוצעים:

  1. מסלול פסיכולוגיה ומשאבי אנוש.
  2. מסלול חינוך, תרבות חזותית ואמנות.
  3. מסלול משאבי אנוש, קונפליקט וניהול משברים.
  4. מסלול תרבות עממית ופולקלור, תרבות חזותית ואמנות.
  5. מסלול חינוך, ספרות ותולדות הרעיונות (היסטוריה).
  6. מסלול חינוך, פסיכולוגיה.
  7. מסלול משאבי אנוש וסוציולוגיה (החברה העכשווית).
    להלן פירוט ימי הלימוד לפי מסלול הלימודים המבוקש:
יום לימודים חטיבות חובה חטיבות לבחירה
שני חינוך ספרות עברית או תרבות חזותית ואומנות
רביעי תולדות הרעיונות (היסטוריה) קונפליקט וניהול משברים או פסיכולוגיה
שישי משאבי אנוש סוציולוגיה (החברה העכשווית) או תרבות עממית ופולקלור

הערה: פתיחת תכנית הלימודים במסלולים ובשילובים השונים מותנית במספר הנרשמים, ייתכנו שינויים בהתאם לאילוצי המערכת.

חטיבות הלימודים המוצעות

בחטיבה נלמדים קורסים חשובים העוסקים באחד התחומים המרכזיים בחיי האדם, והוא עולם העבודה. קורסי החטיבה מציגים תחום זה משתי נקודות מבט: האחת היא זווית הראייה של מנהלי משאבי אנוש המעוניינים לברור ולגייס את העובדים המתאימים ביותר לתפקיד ולרוח הארגון, לקדם את תפוקות הארגון ולהגדיל את המוטיבציה ושביעות הרצון של העובדים; השנייה היא הפרספקטיבה של העובדים המבקשים למצוא אתגר וסיפוק בעבודתם, לזכות בתגמול הוגן וכן ביחס מכבד מצד עמיתיהם וממוניהם. קורסי החטיבה המגוונים מועברים על ידי מומחים בתחומם וכוללים בין היתר 'ניהול משאבי אנוש בעידן הגלובאלי'; 'מיון עובדים' ו'הערכת ביצועי עובדים'; וכן סמינר מחקרי המתמקד בסוגיות מגדר בארגונים.

מדעי החינוך מבוססים על פילוסופיה והיסטוריה מצד אחד, ועל פסיכולוגיה וסוציולוגיה מצד שני. מרכיב נוסף הוא חינוך רב תרבותי, הבנת וקבלת השונות, לאור ההיסטוריה של מדינת ישראל. לפיכך, כל דיון בחינוך בקונטקסט הישראלי צריך לקחת בחשבון את השונות והמגוון רב המתקיימים בו. הקורסים בחטיבה לחינוך מתמקדים בחינוך בחברה מרובת תרבויות, תוך מתן כבוד כלפי שונות ומעודדת חינוך המקדם צדק חברתי.
קורסים נבחרים בחטיבה: שונות בין לומדים ותיאוריות למידה, חינוך רב תרבותי, חשיבה יצירתית בחינוך.

החטיבה לפסיכולוגיה נועדה לחשוף את התלמיד לתהליכים פסיכולוגיים בסיסיים המשפיעים על התנהגותו של האדם. תהליכים אלה מעצבים את הדרך שבה הוא תופס את העולם וכן את האינטראקציה שלו עם סביבתו הפיזית, האינטלקטואלית והחברתית. הם משפיעים על התנהגותו לאורך כל חייו מהילדות עד הזקנה הן בהקשר הנורמלי והן בהקשר הפתולוגי.
דוגמאות לשיעורים: פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה אבנורמלית.

'לימודי קונפליקט וניהול משברים' הוא תחום אקדמי חדש יחסית המאגד רעיונות מתחומים קלאסיים – כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, מדעי המדינה, יחסים בינלאומיים ופילוסופיה – כדי להציע תאוריות משופרות להבנה של סכסוכים והדרכים להתמודד עמם. החטיבה תתמקד ב'סכסוכים עיקשים' בהם המציאות של הסכסוך נוכחת כמעט בכל תחומי החיים של החברות
היריבות. הסטודנט ירכוש רקע תאורטי נרחב הנוגע בתחומים שונים תוך כדי התנסות וניתוח ביקורתי של כלים מעשיים להתמודדות עם משברים (למשל, ערוצי דיפלומטיה קונבנציונליים ולא קונבנציונליים, ואסטרטגיות וטכניקות שונות של מו"מ). קורסים לדוגמה: דיפלומה וניהול משברים, אלמנטים של מהפכות שלום: מנהיגים, אנשים ומסודות, ניהול מו"מ ובניית קונצנזוס.

בחטיבה נציע מגוון קורסים שיציגו את התפתחות הספרות העברית דרך שלושה מוקדים: המדרש, הספרות העממית והספרות החדשה. קורסי הבחירה יציגו את פניה המורכבות של החברה הישראלית והזהויות השונות המתקיימות בה כפי שהן מעוצבות בספרות – לדוגמא המתח בין מזרחים ואשכנזים, בין הפריפריה למרכז ובין יהודים לערבים. סוגיות אלו ייבחנו דרך קריאה במגוון סוגים ספרותיים כמו ספרות ילדים, המפגש בין ספרות לקולנוע, שירי אהבה ועוד. בין הקורסים שיינתנו על ידי מומחים בתחומם תוכלו למצוא את הקורסים הבאים: "לפי הספר: עיבודים קולנועיים ליצירות ספרות עבריות"; "הצל שלי ואני"- ייצוגי שואה בשירה ובשיח הישראלי; ייצוגי ה"אחר" בספרות הילדים.

בעולם העכשווי  יותר מבעבר אנו מוקפים ומוצפים בתמונות –דימויים חזותיים. אנו צורכים ומייצרים אותן  כחלק מחיי היום יום שלנו, באמצעות  הטלפון, המצלמה המחשב, מסך הטלוויזיה והקולנוע  שלטי חוצות ועוד.   תמונות משמשות כעדות משפטית והיסטורית, מעלות בנו זיכרונות ורגשות וגורמות לנו הנאה אסתטית.   כאשר אנו מתבוננים בתמונות בין אם הן יצירות אמנות , יומני חדשות או פרסומות  נדמה לנו כי תמונות הן ישירות ומובנות מאליהן אך האם אכן תמונה שווה אלף מילים? האם אנו מבינים את המשמעויות הרבות  החבויות בהן ?

בחטיבה זו  נפגוש ונכיר שלל  תמונות/מופעים  חזותיים  מתחומי  האמנות,  התקשורת,  הקולנוע .  דרך המפגש עם התחומים החזותיים  המגוונים   תרכשו כלים  להבין, לנתח ולפענח את שפות התמונות- השפות החזותיות,  כלים אשר יוכלו לשרת   אתכם גם בתחומי הלימוד האחרים שלכם .

דוגמאות אחדות לקורסים שתוכלו לבחור בלימודי החטיבה : מבואות לאמנות קלאסית, לאמנות ימי הביניים, לאמנות הרנסנס ולמסורות אמנותיות באסיה ;  "אין פה שום דבר רומנטי": יהודי המזרח בתמונות מצולמות",  "תיאורי ירושלים באמנות הנוצרית היהודית והמוסלמית בין אמנות גבוהה לאמנות עממית" ;   "הנצחה: הבניית תרבות, זיכרון וקהילה".

החטיבה עוסקת ברעיונות האנושיים שהולידו תהליכים היסטוריים, ובתהליכים שהולידו רעיונות חדשים. הדגש יהיה על כל התרבות האנושית בתור חטיבה אחת. לא עוד הפרדה מלאכותית בין ההיסטוריה של עם ישראל לבין ההיסטוריה הכללית. עם ישראל מושפע ומשפיע בתוך כלל הגורמים לרעיונות ולתהליכים עולמיים. כל קורס יעסוק בהיסטוריה הכללית ויתן גם את ההיבט היהודי בתוך מכלול זה.

בחטיבה שלושה פרקים בסיסיים: העת העתיקה בדגש על התקופות הפרסית, ההלניסטית והרומית; ימי הביניים בדגש על ההתפתחויות באגן הים התיכון, נצרות  ואסלאם; העת החדשה בדגש על הרעיונות האופייניים: מרקסיזם, קומוניזם, נאציזם, פשיזם וקפיטליזם – בראייה כוללת עולם. בכל פרק יהיו מבואות, שיעורי בחירה מעמיקים וסמינריון מחקרי.

בין שיעורי הבחירה: "מכשפות וקדושות: נשים ומגדר בחברה הנוצרית והיהודית באירופה בעת החדשה המוקדמת", "יחסים מורכבים: יהדות, נצרות, אסלאם; מבוא לימי הביניים", "רעיון וביצוע בהיסטוריה אמריקאית בעת החדשה", "הרעיון הטוטליטרי והמדינות הטוטליטריות (שואה, מלחמות עולם)", "רעיונות הלאומיות המודרנית ומטמיעיה: עיונים אמנותיים ומוסיקליים". בין הסמינרים: "המערב המאוחר: זרמים, רעיונות והיסטוריוגרפיה".

הפולקלור והתרבות העממית הם מכלול הידע הבלתי רשמי, שלא זכה למעמד "מייצג" אך הוא חלק מהותי בחיי העם, תמצית ייחודו וזהותו המובחנת. כערוץ לא רשמי, הידע העממי משמש אמצעי הביטוי המרכזי של קולות "מושתקים", בין אלה ששייכים לקבוצות שוליים נטולות גישה לערוצי הביטוי הרשמיים והלגיטימיים, ובין אלה ששייכים לקבוצות הגמוניות, אך לא מוצבים ב"חלון הראווה" הקבוצתי. גם בחטיבה זו אנו מבקשים למלא תפקיד זה באמצעות כלי המחקר החדשניים ביותר. החטיבה מציעה, מלבד קורסי המבוא המעשיים והתיאורטיים, קורסי בחירה וסמינרים שעוסקים בין השאר באגדות אורבניות ובפולקלור באינטרנט, בהיבטים עממיים של בגדים ומאכלים, בבחינת טקסי מעבר וחגים בחברה הישראלית, ובבחינת ספרות עממית עברית מתקופות שונות.

העידן העכשווי מאופיין בשינויים מואצים בכל תחומי החיים: בכלכלה ובפוליטיקה, באמונות הדתיות ובטכנולוגיות הרפואיות, בהשפעת השימוש באינטרנט על ההבחנה בין מציאות ודמיון ועל דפוסי היחסים החברתיים ובתפיסות של המשפחה, המגדר והגוף. החטיבה מיועדת להקנות כלים להבנת השינויים הללו, באמצעות 1) קורסי תשתית, דוגמת "חברה, פרט וחיי יומיום בעידן הפוסטמודרני" ו"החברה הישראלית: תמורות עכשוויות", 2) קורסי בחירה, שמתמקדים בהתפתחויות ספציפיות, כגון "המשפחה בתהליכי שינוי" ו-3) סמינרים מחקריים בנושאים כמו היחס לחריג בעידן הנוכחי. נושאי הקורסים והניתוחים החדשניים שיוצגו לגביהם מספקים השלמה חיונית למגוון רחב של תחומי לימוד ועיסוקים, שמצריכים התמצאות בתמורות שחלו במאה ה-21 בהשקפות וביחסים החברתיים.

תנאי קבלה

קבלה על סמך בגרות
זכאות לבגרות מלאה בממוצע 85 ומעלה הכוללת בגרות באנגלית בהיקף של 4 יח”ל.
קבלה על סמך פסיכומטרי / סכם
ציון פסיכומטרי או סכם 400 ומעלה וזכאות לבגרות מלאה הכוללת בגרות באנגלית בהיקף של 4 יח”ל.
קבלה על סמך תכנית הכנה לבני 30 ומעלה
מועמדים מעל גיל 30 בוגרי 12 שנות לימוד יוכלו להתקבל לתואר הרב תחומי על סמך תכנית הכנה לבני 30 ומעלה בציון עובר.

בעלי בגרות שלא בשפה העברית נדרשים להציג ציון 84 לפחות בבחינת יע”ל או בבחינה פנימית של המכללה. מועמדים אלו יידרשו ללמוד בתכנית הכנה “צעד לפני כולם” שתיערך לפני פתיחת שנת הלימודים.

 

תכנית הכנה

תכנית הכנה לבני 30 ומעלה

התכנית מיועדת למועמדים בעלי 12 שנות לימוד, חסרי תעודת בגרות, בני 30 ומעלה המעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים במדעי הרוח והחברה. הלימודים בתכנית זו נמשכים כ-12 שבועות.

ימי לימוד: יום ב’ בשעות: 21:00-16:00 ויום ו’ בשעות: 13:00-8:00

תכנית הלימודים כוללת חמישה קורסים במקצועות יסוד: אנגלית למכינה, אוריינות אקדמית, אשנב למתמטיקה, סוגיות משטר ופוליטיקה במדינת ישראל, סוגיות בהיסטוריה של עם ומדינת ישראל.

מועדי פתיחת התכנית:
20.11.2017

מלגות

מלגת כניסה

מלגה בגובה שכר לימוד מלא בשנה א' לבעלי נתוני כניסה גבוהים ומלגות נוספות בשנים ב' ו-ג' בכפוף לשמירה על מצוינות אקדמית.

 

תכנית "הזדמנות שנייה"

תכנית הזדמנות שניה מיועדת למועמדים בעל גיל 30 המתגוררים בסביבת המכללה להם יוענקו מלגות עידוד הן במסגרת תכנית ההכנה לבני 30 ומעלה והן במסגרת הלימודים לתואר ראשון רב תחומי בכפוף לדרישות המכללה.

 

מלגת פרויקט קהילות סטודנטים

מלגת שכר לימוד והשתתפות במימון שכר דירה ללוקחים חלק בפרויקט קהילות סטודנטים של המכללה בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים "תוצרת הארץ".
לחצו לעמוד הפרוייקט

 

מלגהפה- Milgapo

המכללה מעניקה הטבה להרשמה חינמית למתקבלים חדשים באתר המלגות Milgapo המאתר את המלגות המתאימות לסטודנט בצורה אישית ומגיש עבורו מועמדות למלגות שונות באופן אוטומטי ומקוון כל השנה. שווי ההטבה: 190 ש"ח

תלמידים במכללת אחוה
curriculum

בואו להתחבר למחר..

*3622

בליווי צמוד של יועצת הלימודים שלנו

מלאו את הפרטים:

חזרה למעלה