הפרעות נפשיות בהיבט התרבותי

פרופ’ יורם בילו, אנתרופולוג בינלאומי וחתן פרס ישראל, מצטרף לסגל האקדמי במכללה האקדמית אחוה במטרה לתת לסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות כלים ותובנות על מחלות נפשיות תלויות תרבות

עם הצטרפותו של פרופ’ יורם בילו, חתן פרס ישראל ומומחה לאנתרופולוגיה הפסיכולוגית, לסגל ההוראה בתכנית לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות, יזכו הסטודנטים לקבל הצצה מעט אחרת אל המחלות הנפשיות המוכרות בספרות הרפואית. בדרכו המיוחדת מלמד פרופ’ בילו, כיצד הפרעות אלו תלויות בתרבות ממנה הגיע האדם הסובל, מהי ההיסטוריה של אותה הפרעה, אילו השלכות יש לה, וחשוב מכל – כיצד ניתן לטפל בה.

בשנת הלימודים תש”פ נפתח לראשונה בארץ תואר שני בפסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות במכללה האקדמית אחוה. בשל שיעור נמוך של פסיכולוגים מקרב קבוצות הטרוגניות חברתית ותרבותיות המאפיינות את החברה בישראל, אוכלוסיות אלו אינן מקבלות את שירותי בריאות הנפש שלהן הן זקוקות.

התכנית החדשנית והיחידה מסוגה בארץ נועדה להקנות לבוגריה את התשתית התאורטית ואת הכלים הנדרשים לעבודה טיפולית ואבחונית בקרב קהילות בעלות מאפיינים תרבותיים ייחודיים, בד בבד עם אלה הרלוונטיים לאוכלוסייה הכללית בישראל על כל גווניה.

הדוגמה המובהקת דרכה ניתן להסביר ולהראות את חשיבותה של התכנית היא הרצאתו של פרופ’ בילו במסגרת הסמינר של פסיכולוגיה קלינית רגישת תרבות. בהרצאה ‘שובו של הדיבוק: חייה, מותה ותחייתה של מחלה תלויית-תרבות’ עוסק פרופ’ בילו במחזה המציג בחור ישיבה שמאוהב בבתו של הגביר. כשמתברר לו שתינשא לאחר הוא מת, אך נשמתו נאחזת כדיבוק בגופה שלה. אביה מביא אותה אל צדיק כדי שירפאה ובעת גירוש הרוח מתברר סוד אפל מן העבר. אלא שעל אף הסיפור המפורסם, לא הרבה יודעים כי הוא עוסק בתופעה ‘אמיתית’ – סוג של מחלה תלויית תרבות.

את הרצאתו מחלק פרופ’ בילו לשלושה חלקים. החלק הראשון מדבר על חיי המחלה – ההיסטוריה של ההפרעות הנפשיות, הרגע בהן נולדו ונעלמו וכיצד ניתן להסביר אותן בנסיבות תרבותיות. החלק השני עוסק בחיי המחזה – הזיקה שבין ההצגה לתופעה ההתנהגותית והאם הזינו אחת את השנייה. ובחלק השלישי מתקיימת סקירה על שובו של הדיבוק – כיצד בחלוף השנים נעלמה המחלה מהזירה הציבורית, חזרה לכותרות ומדוע.

הרצאתו של פרופ’ בילו, מתקשרת לקורס ‘העיצוב התרבותי של ההפרעות הנפשיות’ העוסק בהתערבות של התרבות בעיצוב הצורות של ההפרעות הנפשיות השונות.

מוזמנים לצפות בהרצאתו המרתקת של פרופ’ בילו במכללה האקדמית אחוה

לפרטים והרשמה

Title