על פי העתידן, ד"ר רועי צזנה, תחומי המדעים, ההנדסה, מערכות המידע והפסיכולוגיה יתקיימו בעתיד לצד מכונות, אך כדי להצליח בהם עליכם לרכוש רמת מומחיות גבוהה, לפתח את הכישורים החברתיים שלכם, לשתף פעולה עם המחשב ולהיות יזמים, אנשי חזון, יצירתיים. "מחשב יכול לעשות את העבודה שתאמרו לו לעשות, אבל כדי להבין מה הוא צריך לעשות, אתם צריכים להיות אנשים עם השכלה רב תחומית".

 

 

מה תעשו כשרובוטים יתפסו את מקומות העבודה של בני האדם?

שוק העבודה משתנה כבר 200 שנים. 60% מהמקצועות שהיו בעבר כבר אינם קיימים או התחלפו במקצועות אחרים, והכוח המניע העיקרי שדוחף לשינויים אלה הוא אוטומציה, שמשתלטת על מקצועות הצווארון הלבן.

ע"פ התחזיות של החברות הגדולות עד 2020 מכונות חכמות יערערו את תעשיות הידע האנושי, יתפסו מקומות עבודה ויגרמו לזעם חברתי. אם כך, כדאי שתחשבו על קריירה בתחומים עם סיכון נמוך כמו: מדעים, מחשבים, פסיכולוגיה, ניהול וחינוך.

בכל התחומים הללו, קיימים מחשבים שיכולים לומר לכם מה לעשות, ולפעמים אף לבצע את העבודה טוב מכם, אבל אין להם את מגע אישי ואנושי שכה חשוב להצלחה. מחשבים לא יכולים "להחזיק לכם את היד", להביט לכם בעיניים ולהבטיח לכם שהכל יהיה בסדר מבחינה תעסוקתית.

ולכן, כדי להיות באמת מנצחים: תרכשו רמת מומחיות גבוהה באמצעות לימודים לתארים ראשון, שני ושלישי, תפתחו את הכישורים החברתיים שלכם ותבינו את האנשים שאתם עובדים מולם, תשתפו פעולה עם המחשב ותפיקו ממנו את התוצאה הטובה ביותר, וכמובן, תגלו יוזמה, חזון ויצירתיות. כל אלה, יסייעו לכם להתמודד עם אתגרי המחר ולהשתלב בשוק התעסוקה, בחברות המובילות במשק העתידי. זכרו: "מחשב יכול לעשות את העבודה שתאמרו לו לעשות, אבל כדי להבין מה הוא צריך לעשות, אתם צריכים להיות אנשים עם תואר רב תחומי".